Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Miyom ameliyatı karından yapılan kesi yoluyla açık yapılabileceği gibi laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemi ile de yapılabilmektedir. Teknolojinin ilerlediği günümüzde miyom ameliyatlarının tamamına yakını laparoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Yine bu hastalarda gebelik düşünenlerde doğumun sezaryenle olması gerektiği, gebelik sırasında rahimde yırtılma olabileceği anlatılmalıdır.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar belirti verebildikleri gibi bazen de hiç belirti vermezler ve kişi miyomu olduğunun farkında olmayabilir.

Myom kaynaklı olarak oluşan ağrı tam olarak bel bölgesinde ve karın bölgesinde meydana gelir. Çoğu zaman ağrı ile sızı hissi birlikte oluştuğundan bazı hastalar bunu ağrı bazıları da sızı şeklinde ifade eder. Cinsel ilişki sırasında da ağrı meydana gelmesi yaygın şekilde görülür.

Ayrıca bu miyomlar yoğun kanamalara sebebiyet verdikleri için kansızlığa da sebep oluyorlar. Bu miyomların mutlak histeroskopik yöntem ile çıkarılması gereklidir. Miyomlar adet yoğunluğu ve ara kanamanın önemli bir nedenidir . Yerlerinin tespit edilip çıkarılması gerekir.

Miyom Tedavisi ve Takibi

Myomu olan pek çok kadında belirgin bir şikayet yoksa tedavi gerekmez, 6 ayda bir jinekolojik muayene ve ultrason yapılmalıdır. Nadiren miyom ameliyatı gerekir. İleride gebelik düşünen kadınlarda myomun yerleşimi gebeliğe ait problem yaratmayacaksa takip edilir. Menopoz dönemindeki kadınlarda ise çok daha az rastlanır. Miyomlar rahimin farklı yerlerinde, farklı boyutlarda ve çok farklı sayılarda olabilirler. Bu nedenle her kadının ayrı değerlendirilmesi gerekir.

Miyomu aşırı büyük olan veya semptomlara nende olanlarda miyom ameliyatı ile miyomlar çıkarılır.

Detaylı bilgilere www.aydinkosus.com adersinden ulaşabilirsiniz.