Vajinismus, vajina etrafında bulunan kasların istemsizce kasılmasıdır. Buna neden olan partnerinizin penisi, parmağınız veya tampon olabilir.

Vajinismus cinsel ilişkiyi zorlaştırır veya imkansız hale getirebilir. Vajina tamamen kapanabilir ve cinsel ilişki ağrılı olabilir. Semptomlar kadından kadına değişebilir. Vajinismus semptomları cinsel ilişki sırasında ağrıdan cinsel ilişki olamamasına kadar uzanan bir hastalık kompleksidir.

Vajinismus cinsel yaşamınızı aksattığı veya tamamen durdurduğu için sıkıntı ve ilişki sorunlarına neden olabilir ve bir aile kurmanıza engel olabilir. Ayrıca jinekolojik ve pelvik muayeneleri zor veya imkansız hale getirebilir. Bazı durumlarda muayene için kadının anesteziye ihtiyacı olabilir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus çok kolay ve kısa sürede tedavi edilebilir. Nedeni psikolojik ise, vajinal eğitmenler ve gevşeme teknikleri kullanarak yavaş yavaş üstesinden gelmenize yardımcı olan seks terapisi kullanılarak tedavi edilebilir. Gerekirse size danışmanlık veya bilişsel davranışçı terapi verilecektir.

Vajinismus neden olur?

Birçok faktör vajinismusa neden olabilir, ancak durumun neden olduğu her zaman tam olarak anlaşılamaz. Çocuklukta oluşan cinsel mitler en sık nedendir. Bunun yanında psikolojik sıkıntılar, halk arasında dolaşan efsaneleşmiş ilk gece hikayeleri gibi nedenler vajinismus sıklığının artmasına neden olur.

Bazı kadınlar için, zor bir doğum veya cinsel istismar gibi geçmiş travmatik bir deneyimden kaynaklanıyor olabilir. Cinsel aktiviteyi ağrı ile ilişkilendirebilir ve daha fazla ağrıdan kaçınmanın bir yolu olarak cinsel ilişkiden kaçınmayı öğrenebilirler.

Kaç tip vajinismus vardır?

İki tür vajinismus vardır:

Birincil vajinismus, bu durum nedeniyle asla seks yapamadığınız zamandır.

İkincil vajinismus, daha önce seks yapabildiğiniz, ancak şimdi bunu zor veya imkansız bulduğunuz zamandır.

Vajinismus ne kadar yaygındır?

Bu durum, özellikle yirmili ve otuzlu yaşlardaki genç kızlarda ve kadınlarda oldukça yaygındır. Pek çok kadının, zevkli ve acısız bir cinsel ilişki geçmişine sahip olsalar bile, bir noktada bunu deneyimlemesi muhtemeldir.

Vajinismus tedavi ücretleri 2020 Ankara

Vajinismus tedavi ücretleri uygulanan yöntemlere, merkeze ve seans sayısına göre değişir. Vajinismus tedavisi Ankara merkezimizde vajinismus tedavisi 1-2 seansta tamamlanmaktadır. Vajinismus tedavi ücretleri 2020 detayları için bize ulaşınız. Tüm jinekolojik problemleriniz için www.ankarakadindogumuzmani.com adresini ziyaret ediniz.