Gebelikte hipertansiyon, hafife alınamayacak derecede önemli bir sağlık sorunudur. Gebelik dışında hipertansiyon hastalığı taşıyan insanların bile çok sık sağlık sorunlarıyla karşılaştığı ve bu hastalıkla mücadele etmekte zorlandığı yadsınamaz bir gerçektir. Bir de gebelik riskleri ve hipertansiyon hastalığı birleştiğinde bu riskler artmaktadır.

Ayrıca, gebelik süresinde de anne adaylarında en fazla karşılaştığımız sağlık sorunu hipertansiyondur. Gebelikte hipertansiyon hastalığının taşıyıcısı olmak, anne ve bebek için büyük risk taşıyan sorunları beraberinde getirebilir.

Gebelikte hipertansiyon ile karşılaşan anne adaylarının yaşayabileceği sağlık sorunlarından bahsedecek olursak, böbrek yetmezliği, beyin kanaması, solunum sıkıntısı, akciğer ödemi, karaciğer yetmezliği gibi birçok hastalıkla karşılaşılabilir. Bu hastalıklar ise anne ve bebeğini ölüme kadar götürebilir.

Gebelikte hipertansiyon hastalığının bebekte görülebilecek riskleri ise, erken doğum, sezeryan doğum, büyüme ve gelişiminde kısıtlanma gibi birçok sağlık sorunu görülebilir. 

Gebelikte karşılaşılan hipertansiyon hastalığının birçok çeşidi bulunmaktadır. İlk olarak kronik hipertansiyon, gebelikten önce veya gebeliğin 20. Haftasından önce görülen türdür. Bir diğer hipertansiyon türü ise, gestasyonel hipertansiyondur. Gebeliğin 20. Haftasından sonra veya doğum sonrası ilk 24 saatte gelişen hastalıktır. Bir diğer hipertansiyon çeşidi ise preeklampsidir. Preeeklampsi ise, gebeliğin 20. Haftasından sonra ciddi bir kan basıncı ile tüm organları etkileyen hastalıktır. Bir diğer hipertansiyon çeşidi ise,  proteinüridir. Bu hastalıkta ise idrarda karşılaşılmaması gerekenden fazla proteinin beraberinde getirdiği tansiyon hastalığıdır.

Hamilelikte hipertansiyon tanısı, doktor kontrolleri çerçevesinde yapılır. Her doktor kontrolünde yapılan kan basıncında ortaya çıkacaktır. Kan basıncı yüksek çıktıysa da idrar ve kan testleri ile, teşhis koyulmaktadır.

Gebelikte hipertansiyon hastalığı ile karşılaşan anne adaylarının yapması gereken birçok önlem bulunur. Öncelikle, diğer hipertansiyon hastalarından daha fazla dikkat ederek, tuz alımını kısıtlamaları gerekmektedir. Bir diğer önlem ise, mutlaka günde aldıkları sıvı miktarını arttırmaları gerekiyor. Ayrıca, tüm bunların dahilinde gebeler çok daha sık bir şekilde doktor kontrolüne gitmesi öneriliyor. Ek olarak, hamilelerin sol kısma ağırlık vererek uyumalarında fayda vardır.

Tüm jinekolojik problemlerinizde yanınızdayız…