Detaylı ultrason halk arasında ayrıntılı ultrason, 4 boyutlu ultrason, renkli ultrason yada renkli dopler ultrason şeklinde de adlandırılmaktadır. Bu ultrason riskli yada normal gebeliklerde ayrım yapılmaksızın tüm gebelere önerilmektedir. Bebeğinizin fiziksel olarak sağlıklı olup olmadığını bilmek amacıyla yapılan bu ultrasonunuzu mutlaka yaptırınız. 

Detaylı ultrason taraması nedir?

Bebeklerin büyük çoğunluğu normaldir. Bununla birlikte, tüm kadınlar, yaşları ne olursa olsun, fiziksel veya zihinsel sınırlamalara neden olan yapısal anormallikleri olan bir bebeği doğurma şansı çok düşüktür. Bu gibi birçok anormallik fetal anomali taraması ile teşhis ve ekarte edilebilir.

Bu, 18–20 haftada yapılan ve fetal anatominin her bir bölümünün bebeğin normal gelişim gösterip göstermediğini incelemek için yapıldığı detaylı bir taramadır. Beyin, omurga, yüz, mide, bağırsak, böbrekler, idrar kesesi ve uzuvlar gibi yapılara özel dikkat gösterilir.

Bu yapılara ek olarak fetal gelişim, plasentanın konumu, amniyon sıvısı, göbek kordonu, fetal ton, fetal hareketler ve servikal kanal da değerlendirilir. Detaylı ultrasonda 4 boyutlu ultrason veya renkli ultrason da istenirse eklenebilir.

Detaylı Ultrason Neden Yapılır?

Anomali taraması, büyüyen embriyodaki her şeyin doğru bir şekilde geliştiğini belirler. Gebeliğin ikinci üç ayında yapıldığından, ultrasonda görünen görüntüler çok daha belirgindir. Böylece, doktor çocuğun gelişimini daha iyi değerlendirebilir. Ayrıca, kalp, cinsiyet organları, böbrek, omurga, beyin, mide ve mesanenin yapıları da kontrol edebilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bir anormallik taraması olan detaylı ultrasonda, genetik anormalliklerin neden olduğu fiziksel anormallikler de tesbit edilebilir.

Bebeğin pozisyonu doktorun fetusun bazı kısımlarını görmesine izin vermiyorsa, bir süre beklemeniz ve yürüyüşe çıkmanız veya biraz meyve suyu içmeniz istenebilir. Tarama sırasında doktorunuz size bebeğinizin kalp atışı, eller, ayaklar, omurga ve yüzünü gösterebilir. Bebeğinizin esnemesini, başparmağını emmeyi, el sallamayı, tekmeyi bile görebilirsiniz. 4 boyutlu ultrason ile bebeğinizin yüzünü, özellikle sırtındaki cilt yapısının bütünlüğünü daha net değerlendirmek mümkündür.

Detaylı Ultrason Nasıl Yapılır?

Detaylı Ultrason, hamilelik sırasında yapılan diğer ultrasonlara benzer. Jel, alt karın bölgesine uygulanır ve ultrason probu cilt üzerinde hareket ettirir. Çoğu durumda, tarama yalnızca prob cilt üzerinde hareket ettirerek yapılır ve gelişmekte olan çocuğun görüntüsü ekranda belirir. Ekrandaki görüntüler gelişmekte olan bebekte önemli anormallikleri tespit etmek için yeterlidir. 4 boyutlu ultrason ve renkli ultrason ayarları her ultrasonda farklıdır. Bu ayarlar kullanılarak değişik bölgeler incelenebilir ve farklı ölçümler alınabilir.

Detaylı Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Ayrıntılı ultrason, hamileliklerinin ikinci üç aylık döneminde olan hamile kadınlarda yapılır. Ancak, ayrıntılı ultrason yaptırmak için en uygun zaman gebeliğin 20. Haftasıdır. Bir şekilde, anne 20. haftada detaylı ultrason için müsait değilse, 19. ve 22. haftalar arasında herhangi bir tarih seçilebilir. Ayrıntılı ultrason ikizlerde daha fazla zaman alabilir ve birden fazla randevu gerekebilir.

Detaylı Ultrason Gerekli midir?

Çok az vakada, bu aşamada anensefali gibi ciddi yapısal anormallikler tespit edilebilir, çoklu yapısal anormallikleri olan fetüslerde, hamileliği daha fazla uzatmanın faydası yoktur ve gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. Bu erken aşamada bu tür anormalliklerin tespiti gebeliğin zamanında ve güvenli bir şekilde sonlandırılmasına yardımcı olur.

Birçok durumda, koroid pleksus kistleri, hipoplastik nazal kemik, kalpte ekojen odak, fetal ventrikülomegali gibi yumuşak belirteçler tespit edilir. Bunlar kromozomal anormallik olma riskini arttıran belirteçlerdir.

Yumuşak belirteçler gösteren çok az sayıda bebek kromozom anormalliklerine sahiptir. Bu işaretlerden herhangi biri USG taramasında görülürse, doktorunuz herhangi bir tarama testinin gerekli olup olmadığını size bildirecektir (amniyosentez, NIPT gibi).

Anomali taramasında tespit edilen her anomalinin gebeliğin sona ermesiyle sonuçlanması gerekli değildir. Bazı anormallikler de tedavi edilebilir, diğer bazı kusurlar bebeğin doğumunu ve büyümesini etkilemeyecek kadar küçüktür.

Birinci Trimester ve İkinci Trimester Ultrason Arasındaki Fark

Gebeliğin ilk üç ayında Seviye 1 Ultrason, bebeğin büyüklüğü ve bazı önemli doğum kusurları gibi genel ayrıntılarını kontrol eder. Çocuk ilk üç aylık dönem boyunca tamamen gelişmemiş olduğundan, fazla bilgi elde edilemez. Bununla birlikte, doktor seviye 2 ultrasonda çok daha ayrıntılı bilgilere erişebilir ve gelişmekte olan çocuğun daha net bir görüntüsünü görebilir.

Detaylı Ultrason Fiyatları

Detaylı ultrason fiyatları yılında Ankarada oldukça geniş bir değişiklik göstermektedir. Bu ultrason 30–45 dakikaya kadar sürebilen detaylı bir çalışmadır. Dolayısıyla bu ultrasonun maliyeti nispeten yüksektir. Detaylı Ultrason fiyatları  detayları için tıklayınız.

Tüm jinekolojik konular için https://jinekologankara.com adresini inceleyiniz…