Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve egzersizleri içerir.

Seks terapisi ve danışmanlık

Eğitim genellikle anatominizi ve cinsel uyarılma ve cinsel ilişki sırasında neler olduğunu öğrenmeyi içerir. Vajinismustaki kaslar hakkında da bilgi alacaksınız. Bu, vücudun bölümlerinin nasıl çalıştığını ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Danışmanlık sizi yalnız veya partnerinizle ilgilendirebilir. Cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışmak yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri ve hipnoz da gevşemeyi teşvik edebilir ve cinsel ilişkide daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Vajinal dilatörler

Vajinismus doktorunuz gözetiminde vajinal dilatatörleri kullanmayı öğreneceksiniz. Koni şeklindeki dilatörleri vajinaya yerleştirin. Dilatörler giderek büyüyecektir. Bu, vajinal kasların gerilmesine ve esnek olmasına yardımcı olur. Samimiyeti artırmak için partneriniz dilatörleri yerleştirmenize yardımcı olabilir. Dilatörlerle yapılan tedavi süreci bittikten sonra, doktorunuzun önerileri doğrultusunda siz ve eşiniz tekrar ilişkiye girmeyi deyebilirsiniz.

Kegel egzersizleri

Kegel egzersizleri yapmak için vajina, rektum ve mesanenizi kontrol eden pelvik taban kaslarınızı tekrar tekrar sıkın ve gevşetin.

İdrar yaparken bu kasları bulabilirsiniz. İdrara çıkmaya başladıktan sonra akışı durdurun. Bunu yapmak için pelvik taban kaslarınızı kullanıyorsunuz. Sıkıldıklarını ve hareket ettiklerini hissedebilirsiniz. Bu kaslar bir grup olarak hareket eder, bu nedenle hepsi aynı anda kasılır ve rahatlar.

Bu egzersizleri uygulamak, kaslarınızın ne zaman kasılacağını ve gevşediğini kontrol etmenize yardımcı olur. Kegel egzersizlerini şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Mesanenizi boşaltın.
  • Pelvik taban kaslarınızı kasıp 10’a kadar sayın.
  • Kaslarınızı gevşetin ve 10’a kadar sayın.
  • Bu döngüyü günde üç kez 10 kez tekrarlayın.

Pelvik taban kaslarınızı başarılı bir şekilde güçlendirmek için, bu egzersizleri yaparken karın, kalça veya uyluk kaslarınızı kullanmayın.

Vajinismustan Kurtulabilirsiniz.

Vajinismus ilişkilere zarar verebilir. Proaktif olmak ve tedavi görmek bir evlilik veya ilişkiyi kurtarmak için çok önemli olabilir.

Utanacak bir şey olmadığını hatırlamak önemlidir. Eşinizle ilişkiniz hakkındaki duygularınız ve korkularınız hakkında konuşmak, kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Vajinismus doktorunuz veya terapistiniz size vajinismusun üstesinden gelmek için yollar sağlayabilir. Birçok insan iyileşir ve mutlu cinsel yaşamlar yaşamaya devam eder.

Bir seks terapisti ile tedavi faydalı olabilir. Kayganlaştırıcılar veya belirli cinsel pozisyonlar kullanmak cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir. Siz ve eşiniz için nelerin işe yaradığını deneyin ve öğrenin.,

Vajinismus Tedavi Ücretleri

Vajinismus tedavi ücretleri tedavi gördüğünüz merkeze göre değişiklik göstermektedir. Vajinismus tedavisi ücretlendirilirken paket uygulaması yada seans başı ücret şeklinde uygulanmaktadır. Pakette kaç seans olduğu dikkate alınmaz. Vajinismus tedavi fiyatları detayları hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

Tüm jinekolojik problemleriniz için www.jinekologankara.com adresini inceleyebilirsiniz.