• Tiroid, vücudunuzun çalışmasına yardımcı olan hormonları üretir. Bu hormonları çok az veya çok fazla yaparsa, hamilelik sırasında sorun yaşayabilirsiniz.
  • Hamilelik sırasında tedavi edilmeyen tiroid rahatsızlıkları erken doğum, düşük ve ölü doğum gibi ciddi problemlerle bağlantılıdır.
  • Tiroid durumunuz hamilelik sırasında tedavi edilirse sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilirsiniz.
  • Hamilelik ve emzirme sırasında tiroid ilacınızın güvenli olup olmadığını sağlık uzmanınıza sorun. İlacınızın veya dozunuzun değiştirilmesi gerekebilir.

Tiroid nedir?

Tiroid, boynunuzdaki küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Bez, vücudunuzun çalışmasına yardımcı olan maddeleri üreten bir organdır. Tiroid, sağlığınızda büyük rol oynayan hormonları (kimyasalları) üretir. Örneğin, tiroid hormonları kalp atış hızınızı (kalbinizin ne kadar hızlı attığını) ve metabolizmanızı (vücudunuzun ne yediğinizi ve içtiğinizi ne kadar iyi ve hızlı işlediğini) etkileyebilir.

Bazen tiroid bezi belirli hormonları çok fazla veya çok az üretir. Bu olduğunda, tiroid bozukluğunuz olur. Bazı kadınlarda hamilelikten önce başlayan bir tiroid bozukluğu vardır (önceden var olan bir durum olarak da adlandırılır). Diğerleri, hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra ilk kez tiroid problemleri geliştirebilir.

Tedavi ile tiroid rahatsızlığı hamilelik sırasında herhangi bir soruna neden olmayabilir. Ancak tedavi edilmeyen tiroid rahatsızlıkları, hamilelik sırasında ve doğumdan sonra siz ve bebeğiniz için sorunlara neden olabilir.

Gebelikte tiroid rahatsızlıkları nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, tiroid rahatsızlığına yakalanma riskiniz yüksek değilse veya belirtileriniz veya semptomlarınız yoksa, genellikle hamilelik öncesinde veya sırasında sadece tiroid hormon testlerinizi yaptırır. Özellikle hamilelik takibi sırasında tiroid rahatsızlığının belirti veya semptomları varsa, doktorunuza mutlaka söyleyin. Tiroid hastalığı belirti ve semptomları zamanla yavaşça ortaya çıkabilir. Birçoğu diğer sağlık durumlarının belirti ve semptomlarıdır, bu nedenle bunlardan birine sahip olmak her zaman tiroid sorununuz olduğu anlamına gelmez.

Doktorunuz bir fizik muayene ve tiroid koşullarını kontrol etmek için bir kan testi ister. Kan testi, vücudunuzdaki tiroid hormonlarının ve tiroid uyarıcı hormonun (TSH olarak da adlandırılır) seviyelerini ölçer. TSH, tiroid bezinize tiroid hormonları yapmasını söyleyen bir hormondur.

Tüm gebelik sorunlarınız için tıklayınız…